Projekt

Vytvořili jsme aplikaci pro rozšíření zážitků z hřišť do digitálního světa.

O projektu

Slyšeli jste už o aplikaci iHřiště? Pokud ne, tak se jedná o náš vlastní projekt, na který jsme náležitě pyšní!

Projekt iHřiště má za cíl poskytnout provozovatelům dětských a workoutových hřišť, naučných stezek, zámků nebo škol platformu pro rozšíření zážitků o prvky digitálního světa. Museli jsme vymyslet způsob, jak naučit čistě „offlinové“ místo komunikovat s mobilním telefonem a následně i přidanou hodnotu propojení takto zmodernizované lokace s virtuálním světem. Základním požadavkem byla jednoduchost implementace, znovupoužitelnost jednotlivých částí systému a co nejmenší nároky na údržbu.

Naše řešení

Po analýze požadavků jsme pro „rozpovídání“ hřišť použili technologii Bluetooth beaconů.

Vezmi mobil nebo tablet, jdi do aplikace fotoaparát a vyfoť QRko to tě odkáže na stažení aplikace.

Zastavit

Přehrát

Ty jsou rozmístěny na hřišti tak, aby pokryly co největší plochu a využily tak prostor na maximum. Beacony kontinuálně vysílají slabý signál, který dokáží zachytit mobilní telefony s nainstalovanou aplikací iHřiště. Pouhé chození od bodu k bodu by byla celkem nuda, vymysleli jsme proto spoustu aktivit, které tématicky zapadají do každé instalace.

Uživatelé všech věkových kategorií tak mohou na hřišti hledat virtuální poklad, zahrát si kvízovou hru, projít naučnou stezkou nebo si dokonce s pomocí aplikace zatrénovat.

 

Pořád to není dostatečně cool?

Přidali jsme také možnost s ostatními uživateli aplikace v jednotlivých aktivitách soutěžit a umisťovat se na virtuálním žebříčku!

Konečný výsledek

Výsledkem naší práce je systém složený z back-endu s informačním systémem a mobilní aplikace.

Back-end

Back-end jsme napsali v jazyce PHP – použili jsme náš interní framework postavený jako nadstavba nad PHP frameworkem Nette. Díky tomu, že je náš framework používaný prakticky výhradně k tvorbě informačních systémů, ke kterým přistupujeme modulárně, tak jsme byli schopni použít již hotové kusy kódu a zásadně tak zkrátit čas implementace a tím pádem i náklady pro klienta.

Mobilní aplikace

Mobilní aplikaci jsme vytvořili pomocí frameworku React Native, což nám umožňuje držet podporu jak Android tak iOS za radikálního snížení časových nároků na údržbu mobilní aplikace. Při vývoji jsme využili naši dobrou znalost problematiky práce s komunikací po BLE (Bluetooth Low Energy) protokolu.

Konečná implementace

Celý systém je následně propojen pomocí REST API a je postavený tak, aby bylo co nejjednodušší ho rozšířit přesně podle potřeb klientů. Proto pro nás není problém přidat i na míru vytvořenou aktivitu a přidání nového hřiště je otázkou pár kliknutí v administraci. Počet podporovaných hřišť se každým týdnem zvyšuje – ostatně na aktuálně podporovaná hřiště se můžete podívat kousek níže v mapě.

Projekt v číslech

Počet hřišt
29
Počet aktivit
67
Počet verzí od vydání aplikace
15